Skip to content

Najczęściej zadawane pytania

Znajdziesz tu odpowiedzi odnośnie użytkowania i ewentualnych problemów

Jaki rodzaj pelletu stosować w piecykach Cadel?

Nasza rada to używanie wyłącznie certyfikowanego pelletu. Najbardziej rozpoznawalnymi i godnymi zaufania certyfikatami opartymi na jakości na rynku są EN Plus, Din Plus, O-Norm i Pellet Gold. Pellet posiadający jeden lub więcej z tych certyfikatów gwarantuje zgodność z europejskimi przepisami referencyjnymi dotyczącymi jakości peletu (EN 14961-2 klasa A1 lub A2) oraz gwarantuje optymalną kaloryczność i niską zawartość popiołu. Jest to więc pellet, który dobrze się nagrzewa i bardzo mało brudzi piecyk lub kominek.

Co się stanie, gdybym użył złej jakości pellet bez certyfikatu?

W przypadku stosowania pelletu niskiej jakości, piecyk bardzo szybko się brudzi i dlatego wymaga częstszego czyszczenia. Przy niskokalorycznym pellecie piecyk nie jest w stanie osiągnąć deklarowanej przez producenta wydajności i w konsekwencji spala duże ilości pelletu bez wystarczającego ogrzewania otoczenia. Również źle jest spalając pellety o szczególnie wysokiej kaloryczności, np. pellety o ciemnych kolorach, np. z drewna dębowego, wewnętrzne części komory spalania ulegną odkształceniu i należy je wymienić. Wymiana uszkodzonych części nie jest objęta gwarancją, jeśli nie użyto odpowiedniego pelletu, zgodnie z instrukcją obsługi.

Opłacalne ogrzewanie: czy pellet jest tańszy?

Na podobnych zasadach pod względem wytwarzanego ciepła pellety są tańsze niż paliwa kopalne (około 25% mniej niż gaz sieciowy i dwa razy mniej niż olej opałowy) i na przestrzeni lat jego cena nie podlegała takim gwałtownym wahaniom, jakie występują z produktami ubocznymi ropy. Dlatego przejście na system grzewczy oparty na pelletach może być zdecydowanie opłacalny.

Piecyki narożne: jakie rozwiązania są dostępne dla narożników?

W przypadku instalacji narożnej potrzebny jest okrągły kształt. Asortyment Cadel obejmuje szeroki wybór piecyków okrągłych opalanych pelletem.

Piecyki na pellet: jak są instalowane?

Instalacja to dopiero ostatni etap procesu gruntownej analizy stanu rzeczy i potrzeb grzewczych klienta. Może być wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami i instrukcjami producenta, przy wyłącznym użyciu odpowiednich materiałów. Ponieważ jest to specjalistyczny produkt, który wiąże się z ważnymi kwestiami bezpieczeństwa, majsterkowanie zdecydowanie nie wchodzi w grę.

Czy muszę mieć wlot powietrza w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany piecyk lub kominek?

Wlot powietrza do pomieszczenia instalacji jest niezbędny do umożliwienia przepływu tlenu niezbędnego do prawidłowego spalania oraz utrzymania takiego ciśnienia w pomieszczeniu, aby zapewnić doskonały ciąg wzdłuż przewodu kominowego. Jeśli nie jest to możliwe lub nie życzysz sobie wlotu powietrza do pomieszczenia, możesz wybrać „szczelne” piecyki, które działają jedynie poprzez pobieranie powietrza z zewnątrz. Wszystkie piecyki Cadel mają taką możliwość.

Czy można zainstalować piecyk na pellet bez przewodu kominowego?

Zdecydowanie nie zaleca się instalowania piecyka na pellet z samym wylotem przewodu spalinowego w ścianie. Przede wszystkim dotyczyłoby to instalacji, która nie spełnia norm prawnych w naszym kraju, zarówno w zakresie ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa, jak i o charakterze energetycznym i środowiskowym. Po drugie, montaż ścienny bez komina jest szkodliwy dla zdrowia, prowadząc do pogorszenia poziomu higieny i ochrony środowiska. Co więcej, gwarancja na produkty zainstalowane w ten sposób jest unieważniana przez wszystkich producentów, ponieważ zarówno jakość, jak i działanie produktu są zagrożone i stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Jak wyczyścić wnętrze piecyka na pellet?

Piecyki na pellet gwarantują wyjątkowo małą ilość popiołu, zwłaszcza przy stosowaniu certyfikowanego pelletu. Z tego powodu czyszczenie paleniska jest niezwykle proste, które trzeba wykonywać mniej więcej co 1-2 dni. Do usunięcia popiołu zwykle wystarczy zwykły odkurzacz. W przypadku występowania kamienia kotłowego należy wyjąć z gniazda i dokładnie wyczyścić wszystkie otwory i ruszt.

Jak czyścić szybę piecyka lub kominka?

Normalnie, przy prawidłowym montażu, na szkle osadza się niewielka ilość popiołu, który można łatwo usunąć suchą szczotką. Gdy pojawi się czarny osad, możesz użyć neutralnego sprayu do szkła, który nie zawiera materiałów ściernych. Należy go jednak stosować w niewielkich ilościach i nie wolno go rozpylać na pomalowane części pieca ani na uszczelkę drzwiczek przeciwpożarowych z włókna ceramicznego, ponieważ te części mogą zostać łatwo uszkodzone.

Co to jest coroczna specjalna konserwacja i z kim muszę się w tym celu skontaktować?

Raz w roku, zwykle pod koniec zimy, musisz skontaktować się z wykwalifikowanym technikiem w celu corocznej specjalnej konserwacji. Jest to operacja wymagana przez prawo i obejmuje czyszczenie komina, sprawdzanie uszczelek, usuwanie wszelkich pozostałości z wewnętrznych części piecyka oraz sprawdzanie emisji dymu i elementów elektromechanicznych. W przypadku tego rodzaju konserwacji zawsze zaleca się kontakt z autoryzowanym centrum serwisowym Cadel.

Gdzie mogę kupić część zamienną i z kim mam się skontaktować?

Oryginalne akcesoria i części zamienne Cadel nie mogą być sprzedawane bezpośrednio osobom prywatnym; należy je zamówić wyłącznie za pośrednictwem sklepu lub centrum serwisowego (wsparcie@wentor.pl), które następnie może przekazać zamówienie firmie. Jeśli chodzi o typowe części zamienne, takie jak okładzina ceramiczna, ruszt lub uszczelka drzwiczek piecyka na pellet, zalecamy skontaktowanie się ze sklepem, w którym zostały zakupione lub, w przypadku ich braku, z dowolnym autoryzowanym sprzedawcą Cadel.

Jeśli chodzi o części zamienne, takie jak żarniki, płyta główna lub inne wewnętrzne części mechaniczne lub elektroniczne, zawsze zalecamy skontaktowanie się z lokalnym technikiem, który oprócz złożenia zamówienia będzie mógł również wymienić część i przeprowadzić wszelkie testy.

Jak działa gwarancja na piecyki lub kominek CADEL?

Urządzenia Cadel objęte są dwuletnią gwarancją od daty zakupu zgodnie z dokumentem sprzedaży. Gwarancja obejmuje wymianę lub bezpłatną naprawę części uznanych za wadliwe u źródła z powodu wad produkcyjnych. Gwarancja nie obejmuje części podlegających normalnemu zużyciu, takich jak uszczelki, szkło i wszelkie części, które można wyjąć z paleniska. Gwarancja zostaje unieważniona, jeśli produkt nie zostanie zainstalowany i przetestowany przez wyspecjalizowanego instalatora oraz zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami zawartymi w instrukcji obsługi dołączonej do produktu.

Po włączeniu nowego piecyka czuję dziwny zapach farby. Co mogę zrobić?

Zapach jest spowodowany spajaniem się struktury farby, które ma miejsce przy pierwszym uruchomieniu urządzenia w wysokiej temperaturze. Zapach zniknie całkowicie po 2-3 krotnym uruchomieniu i jest całkowicie nieszkodliwy. Po prostu upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane, aby zniknął bez powodowania dalszych problemów. Ponadto zalecamy również załadowanie znacznej ilości pelletu lub włączenie piecyka na pełnej mocy przez kilka godzin w ciągu pierwszych dwóch do trzech dni po zakupie. W ten sposób można osiągnąć temperaturę, która przyspiesza proces wiązania farby.

Myślę, że mój piecyk lub kominek nie nagrzewa się wystarczająco.

Przyczyny wytwarzania niewystarczającej ilości ciepła mogą być różne. Niska temperatura może wynikać z zastosowania nieodpowiedniego pelletu. Moc urządzenia została niewłaściwie dobrana w stosunku do objętości ogrzewanego pomieszczenia lub zastosowanej instalacji, która nie gwarantuje efektywnego spalania. Aby określić dokładną przyczynę, musisz skontaktować się z lokalnym technikiem.

Szyba w moim piecyku regularnie robi się czarna, dlaczego tak jest?

Jeśli instalacja została przeprowadzona prawidłowo i zastosowane zostały odpowiednie materiały do spalania (pellet), pozostałości spalania są odprowadzane przez przewód kominowy, a piecyk lub szyba kominka nie powinny być narażone na jakikolwiek rodzaj zabrudzeń, z wyjątkiem pozostałości lekkiego popiołu. Twój lokalny technik będzie w stanie określić dokładną przyczynę, jeśli brud będzie gromadził się częściej na szybie.